top of page

גוף ונפש למה הכוונה?

ואיך זה בא לידיי ביטוי בשרירים שלנו?

​בעשור האחרון ככל שהרפואה האלטרנטיבית תופסת יותר תאוצה כך הנושא המקשר בין גוף לנפש הופך ונהייה נושא מרכזי בתחום הטיפולי הרפואי. אנשים רבים הפונים לרופאים בשל תחושות ותסמונות שונות שלא מזוהות על ידם, נתקלים בתשובה כי מקור הבעיה היא פסיכוסומטית ולרוב מופנים לבדיקה פסיכיאטרית או פסיכולוג. אז מה הכוונה של הרופאים כשהם מציינים המחלה הינה פסיכוסומטית? הכוונה שלהם שגופם הושפע ממצבם הנפשי, והגיע למצב סטרס, ועל כן המערכת הגופנית שלהם אינה עובדת באופן תקין, ולכן יש לתקן את המקור לבעיה – הנפש. ואיך נעשה זאת ? ע"י התקנה מחודשת של המחשבות שלנו לכיוון החיובי, ויצירת מאזן הורמונלי חדש לגוף. לרוב ההמלצה של הרופאים תהייה או ע"י כדורים פסיכיאטריים או ע"י שיחות עם פסיכולוג. אך כמובן שיש עוד דרכים לא מעטות לחזור למצב נפשי תקין, שיורחבו במאמרים הבאים. אך הדבר הראשוני בו אנו נתמקד במאמר הנ"ל זה להבין כיצד המערכת הנפשית שלנו משפיעה על מערכות הגוף ואת הקשר הבלתי נפרד בין הגוף לנפש.

כולנו מכירים את תחושת הכעס על סף איבוד שליטה, רובנו לפחות חווינו אותה , אם היינו מסתכלים על עצמנו מהצד ברמת החיצון בנק' הכעס הזו, יכולנו לשים לב שאנחנו הופכים לאדומים בחלקו העליון של הגוף בעיקר בפנים, כלומר בשעת כעס הדם עולה למעלה.
אם אנחנו עצובים או בדיכאון מאד עמוק , אנו הופכים להיות פחות חיוניים, הכוונה שהצבע יורד מהפנים. ואם הדיכאון הזה ממושך , אנו עשויים להיות די חיוורים, מכאן שבשעת עצבות הדם יורד למטה. אין הכוונה בדברים הנ"ל שהדם כולו יורד למטה או עולה למעלה, אחרת היינו כולנו חווים שבץ מוחי כל יום. אך הכוונה שתנועת הדם משתבשת  ויש לה נטייה לכיוון מסויים. גם הלב בזמן סטרס מפמפם אחרת, מה שגם כן משפיע על תנועת הדם השונה בגוף.

ברפואה הסינית ובקבלה (רבי נחמן בעיקר) מדברים המון על אנר' שעולות ויורדות המווסתות בהתאם לעולם הרגשי שלנו. ישנה חלוקה בין רגשות שיוצרות אנ' עולה, רגשות שיוצרות אנר' יורדת, ורגשות שיוצרות תנועה אנר' הרמונית, מחזורית כגון שמחה. השאיפה האידיאלית שהגוף יגיע לרמת האיזון הגבוהה ביותר, ותנ' הדם בגוף תנוע בצורה חופשית, מחזורית והרמונית ועל כן שמחה הכי מקרבת את האדם לרמה זו. כבר אמר רבי נחמן בתקופתו  "מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד, ולהתגבר להרחיק העצבות והמרה שחורה בכל כוחו. וכל החולאת הבאין על האדם – כולם באים רק מקלקול השמחה"! (ליקוטי מוהר"ן ח"ב, כ"ד).


חשוב לציין שההשפעה היא הדדית, אם מסיבה הלא קשורה לעולם הרגשות שלנו , האנר' שלנו עלתה או ירדה , אז האיזון של עולם הרגשות שלנו עשוי גם כן להשתבש ויכולה להיות לנו יותר נטייה לכעוס או להתכנס בעצמנו. זו הסיבה אגב שהרבה פעמים אנו מוצאים עצמנו קמים בבוקר ולמרות שהכל טוב ועברנו לילה נהדר ושבוע מצויין , אנו מרגישים תסכול או כעס או עצבות ואנחנו מתקשים להצביע על הגורם לכך. לעניין זה נתייחס בהרחבה גם כן במאמרים הבאים...

אז אם העולם האנר' שלנו משתבש בעקבות חוסר איזון בעולם הרגשות שלנו,היות ולכוח הרוחני יש ביטוי גשמי, מע' הדם שלנו גם כן תשתבש , ומכאן כשאדם כועס אז נטיית הדם לעלות מעלה וככל שאדם יכעס יותר ויאבד שליטה ככה העוצמה וכמות הדם שתעלה תהייה גדולה ועוצמתית יותר. ומכאן שאם הדם עולה למעלה או יורד למטה, זה אומר שיש לי כרגע איזורים בגוף שמקבלים פחות דם, מה שאומר למעשה שיש להם פחות אספקה בחמצן, מים ויטמינים, מינרלים, חלבונים, חומצות שומן וכד' ולא פחות חשוב אין מספיק דם שיפנה את הפסולת שנאגרת ברקמות כגון אמוניה, חנקן, תאים מתים, פחמן דו חמצני, חומצה לקטית וכו'. על כן לשרירים שלנו יש נטייה להתכווץ כשאינם מקבלים מספיק אספקה של דם. אז גם כשאנו נרגעים והדם חוזר קדמותו , השרירים אמנם נרפים אך לא לגמרי. וכך כל מה שמוציא אותנו מהאיזון שלנו גורם לתנ' דם משובשת שמביאה לכיווץ של שריר מסויים או קב' שרירים.
 

אם ניקח תינוק או ילד צעיר נראה שהגוף שלו כמו ספוג , השרירים רכים וגמישים, אך ככל שהילד מתבגר השרירים הופכים ליותר ויותר נוקשים והרבה מזה נובע מהפירוש שהילד ולאחר מכן המתבגר והבוגר והמבוגר והזקן נותנים להתמודדויות אותם הם חווים.
כך לדוגמה אם לא הקשבנו לעצמנו וסיפקנו לגוף מנוחה כשביקש , ולא לימדנו עצמנו להיות רגועים יותר , ולקבל את ההתמודדויות שצצו לנו,  ולספק שעות שינה ראויות , לחשוב בצורה מאוזנת ולא ביתר, ודאגנו ונלחצנו והתאכזבנו המון, הרי בכל פעם ופעם כזו שיבשנו את תנ' הדם ויצרנו  כיווץ של שריר, וכמובן כל פעם ששריר מתכווץ יש לנו פחות אספקת דם שמגיעה לאיזור שאותו השריר מוביל, וכך אנו צוברים חסימות בחיים כיווץ אחר כיווץ , עד שיש לנו איזור שלם שלא מקבל אספקת דם תקינה ואז...פתאום יש בעיות: כאבים כמובן, תחושת תפיסות באיזורים שונים בגוף, דלקות, אי ספיקת כליות, בעיות בטחול , כבד שומני, תנ' מוגבלת והרבה מחלות אחרות, מכאב ראש ועד סרטן, אבל זה אף פעם לא פתאום. זה משהו שמצטבר ומצטבר עד שנוצרת לבסוף חסימה שיש לה ביטוי חיצוני מורגש.

כמובן שזה סוג של גלגל הרי אם מצבנו הנפשי יצר מצב פיזי לא תקין , הרי המצב הפיזי הלא תקין, עשוי להשפיע בחזרה על מצבנו הנפשי וכך מצבנו עשוי להדרדר עד לדיכאון או סימפטומים ומחלות פיזיות בגוף. היכולת לצאת מכך קשורה להצלחתנו להחזיר למוטב את אחת המערכות: הפיזית: ע"י טיפולים כגון דיקור עיסויים רפואיים, תרופות וכדומה,  או נפשית: ע"י שיחות , מדיטציה, חופשה וכדומה .

כמובן כיווץ השרירים ואי אספקת הדם אינם הסיבה היחידה לבעיות שנוצרות,
ולשיבוש הרגשי והאנרגטי השמיימי בנו יש ביטוי נוסף, אך זה במאמר הבא....

:לייעוץ והזמנות התקשר
054-6809944

למאמרים נוספים 

לחץ כאן

bottom of page