top of page

כאבים עצביים - נוירופתיים

הגוף שלנו מורכב ממערכת עצבים מרכזית: מוח גדול, מוח קטן, גזע המוח, חוט השדרה.
ומערכת עצבים היקפית, פריפרית , שזה כל השלוחות היוצאות מחוט השדרה אל שאר הגוף.
 

מערכת העצבים הפריפרית נחלקת ל2:
Afferent System - אחראית על הובלת מידע תחושתי מהחלקים הפריפריים בגוף, העור השרירים וכדומה חזרה למערכת העצבים המרכזית , לפענוח המידע ותרגומו. המידע יכול להיות תחושת חום, קור, לחץ, טמפ', תחושת מגע, שמיעה, ראייה טעם וריח, ומידע מרחבי (תחושת מצב),היכן אני נמצא במרחב.

Efferent System – מערכת המעוררת תגובה, לרוב מדובר על הוראה לתנועה או הפרשה מבלוטה מסויימת.

כל מי שהיה בתצוגת הגופות שהייתה בארץ, יכול היה לראות את פריסתה של מערכת העצבים בגוף וכיצד שלוחותיה הרבות מפולסות ומוצאות דרכן לכל חלק, איבר ושריר בגוף. והיות ושלוחות אלו רבות וישנם עצבים שדרכן ארוכה עד לחלקן האחרון, הן מפלסות דרכן בין שרירים ורקמות. מסיבה שניתן לראות במאמר של ספזם וכאבי שרירים, לעיתים אספקת הדם לשריר יורדת, מה שמביא לכיווץ שריר לא רצוני, ומתיחת גידים, ישנם מצבים שבהם הלחץ השרירי שנוצר לוחץ על העצב ומונע ממנו הולכת מידע תקינה.

במצב כזה ישנם מספר תסמינים:
אם העצב שנלחץ הוא העצב מסוג ה- Afferent System
לרוב יהיו כאבים עמומים או נקודתיים, נמלולים, עיקצוצים, זרמים בתנוחות מסויימות, תחושת הרדמות של איזורים מסויימים בעיקר בגפיים, ואפילו גירודים.

לעומת זאת אם העצב שנלחץ הוא העצב מסוג ה- efferent System
לרוב תהייה שליטה מופחתת אם בכלל של השריר הספציפי המופעל ע"י אותו עצב, ואז יכולה להיות הגבלת תנועה מסויימת שאותה מפעיל אותו שריר או קושי בהפעלת אותה תנועה.

 

מעבר לסיבה הזו ישנם עוד גורמים רבים לכאבים עצביים כגון:
•סכרת – הגורם נפוץ לכאב עצבי, שנגרם בגלל הפגיעה בכלי הדם הקטנים שמובילה להרס העצבים הפריפריים. חולי סכרת שאינם מאוזנים נמצאים בסיכון גבוה ביותר לפתח את הכאב העצבי ועליהם להתמודד איתו בהתאם.
•שתיית אלכוהול – אלכוהוליסטים רבים סובלים מכאב עצבי, ככל הנראה על רקע תזונה לקויה ומחסור בויטמינים.
•זיהומים – זיהום ויראלי או חיידקי עלול לגרום לכאב עצבי. בין הזיהומים האופייניים ניתן למצוא את מחלת ליים, שלבקת חוגרת, וירוס אפשטיין בר, הפטיטיס C ו-HIV.
•טראומה – פגיעה פיזית עלולה להוביל להרס העצבים ההיקפיים ולהופעת הכאב העצבי המדובר. במקרים של תאונות דרכים או פגיעות אחרות עלול להיווצר לחץ על העצבים שגורם לפגיעה בהם ולכאב עצבי קשה.
•גידולים – גידולים ממקור עצבי או גידולים שמפעילים לחץ על עצבים אחרים יכולים לתרום לפגיעה העצבית ולכאב.
•חסר בויטמינים – ובמיוחד B1, B6, B12 וויטמין E המשפיעים רבות על המערכת העצבית.
•סטרס – נמצא כי ישנם אנשים רבים הסובלים מכאבים עצביים כגון נמלולים ותחושת צריבה באיזורים מסויימים בזמן סטרס, חשוב לציין שאותם אנשים המצויים בסטרס תמידי, עשויים לפתח פיברומיאלגיה או נוירופתיה.
•נוירופתיה- כשהעצבים ההיקפיים חולים ( נוירופתיה ), הם מייצרים פעילות חשמלית לא תקינה באופן ספונטני ללא גירוי חיצוני כלשהו, וללא שליטה של מערכת העצבים המרכזית. כאשר נוירופתיה פוגעת בעצבים התחושתיים, הרי שהפעילות החשמלית הלא תקינה שהם מייצרים מתורגמת במוח למגוון של תחושות, לדוגמא: תחושת נימול (תחושה כאילו נמלים הולכות על פני העור), תחושת רדימות, תחושת שריפה, צריבה, עקצוצים, זרמים, רגישות יתר, דקירות, כאבים, הרגשה כאילו דורכים על אבנים או סיכות בחלקים שונים בגוף ועוד. בחולי נוירופתיה גירויים נעימים, כמו ליטוף או מגע של בגד מועברים למוח כגירויים כואבים, שורפים ובלתי נעימים.

עיסוי רפואי משולב יש ביכולתו להקל מאד על תסמיני הכאבים הנעוצים בבעיה עצבית, ולפתור בעיות הנעוצות בלחץ שרירי על עצב. העיסוי הרפואי עוזר לשפר תנ' דם לאיזורים חסומים. הדם, המכיל את כל הרכיבים שהרקמות שלנו בגוף צריכות, מזין את האיזורים שנפגעו ועוזר בשיקומן ובשיקום סיבי העצב הפגועים, ובפתיחה אנרגטית, המביאה לחידוש סיבי השרירים והרפייתם.

סובל/ת מכאבים נוירופתיים?
אל תשאר/י עם הכאב שלך
לייעוץ והזמנות התקשר/י:
054-6809944

לחזרה לדף העיסוי הרפואי 

לחץ כאן

למאמרים נוספים 

לחץ כאן

bottom of page