top of page

מהו העיסוי הרפואי
של אופיר מלאך

העיסוי הרפואי – אורטופדי שיקומי בשיטה שפותחה ע"י אופיר מלאך זהו טיפול אשר נועד להפחית כאבים ואף להעלימם כליל, לפתור או להקל  בבעיות אורטופדיות, לפתוח איזורים חסומים אנרגטית, לרווח רקמות דבוקות, להוריד לחץ שריר, לשפר את זרימת הדם, לייצר הולכה עצבית מאוזנת, ובכלל להחזיר את הגוף למצב איזון, וע"י כך לשפר את איכות החיים, וזאת לאחר מספר טיפולים ממוקדים.

 

הבעיות שניתן לפתור או להקל בעיסוי רפואי:
כתף קפואה, תנועה מוגבלת של הגפיים, כאבים הנובעים מפריצת דיסק צווארי או מותני, בלטים, אישיאס, נוירופתיה פריפרית, פיברומיאלגיה, צליפת שוט, נמלולים ברגליים או בידיים, כיווץ שרירים והרגשת תפיסות, טניס אלבו, גולף אלבו, סינדרום התעלה הקרפלית, תסמונת תעלת המרפק, כאבי ברכיים, דלקות מפרקים ופרקי ע"ש, ספזם בשרירים, דלקת הנוצרה מדורבן, כאבי ראש ומיגרנות, כאבי כתפיים ושכמות, עייפות ותשישות כרונית, כאבי גב תחתון, לחץ עצבי, כאבים כלליים ולמעשה ניתן לטפל כמעט בכל בעיות האורטופדיה...

מהו העיסוי הרפואי ?
העיסוי הרפואי הינו עיסוי ממוקד שמטרתו לפתור בעייה ספציפית שקיימת בגופנו, זו יכולה להיות כל אחת מהבעיות המצויות למעלה. תפיסת העיסוי הרפואי שהרכבתי יוצאת בהנחה כי מרבית הבעיות שלנו נובעות מחוסר איזון ברקמות הגוף ומזרימת דם לקויה לאיזורים ספציפיים בגופנו, מה שמוביל לחוסר אספקת נוזלים , מינרלים, חלבונים, חמצן , וכל שאר הרכיבים שהדם נושא עימו, וגורר את הרקמות להתנהלות שונה ויצירת פסולת והצטברותה באיזורים ספציפיים בגוף. בעקבות כך מערכת השרירים שלנו נהיית נוקשה והגנתית יותר, ועשויה לגרום ללחצים עצביים שמגרים כאב וליצירת דלקות שמתקשות לעבור מעצמן. התעלמות מהכאבים שנוצרים גם אם חולפים, בתוספת הלחצים והסטרס שמשפיעים עלינו בדורנו, גורמות לתנ' אנרגטית ודם שונה מהרצוי ומהמצב האידיאלי, לכן נוצרות סטגנציות (חסימות)  אנרגטיות ושל מערכת הדם, ובסופם בתהליך איטי והדרגתי, נוצרות בעיות בגופנו , לא בהכרח אורטופדיות. העיסוי הרפואי מטרתו לפתוח את הסטגנציות ולייצר תנועת דם טובה יותר, כשההתמקדות היא בחיפוש המקור שיצא מאיזון ושיבש את כל שאר המערכת, השרירית הרקמתית , העצבית וכלי הדם (לא בהכרח האיזור שבו אנו מרגישים כאב) ולאזן אותו.


מהן הטכניקות המשולבות בעיסוי הרפואי?
בעיסוי הרפואי אני משתמש בארסנל הידע שצברתי בשלל הטכניקות שאני מכיר על מנת לשפר את תנ' הדם ולפתוח סטגנציות, אם זה טכניקות משיאצו, טווינה, טריגר פוינטס, רקמות עמוק, שבדי, עיסוי תאילנדי, שיטת פרימר ו-YNSA  שזו תורת טיפול בגופנו ע"י לחיצות נקודתיות בנקודות ספציפיות בקרקפת ובפנים. במסגרת השיטה שפיתחתי הפכתי את הטיפול בטריגרים (טריגר פוינטס- שיטה לטיפול ממוקד בנק' של צמתים עצביים לשינוי התנהגותי של הרקמות) שלרוב עושים אותו בטיפול יבש (עם בגדים) לטיפול רטוב בשמן והפכתי אותו כחלק מעיסוי. העיסוי עצמו פעמים רבות מלווה בשיחה שנועדה לאפשר לאדם לפרוק את ליבו ולכוון אותו שוב לראות את החיים בעין אחרת. מתוך הבנה שהעולם המחשבתי - ריגשי שבנו מייצר מציאות גופנית -פיזית בתוכנו. חלק מהטיפול לקשר למטופל את ההבנה הזו ולתת לו כלים להתמודדות.

 

האם יש שילוב באביזרים חיצוניים במהלך הטיפול?

כן, בהתאם לצורך, הטיפול עשוי להיות משולב בכוסות רוח, ברצועות קינזיו טייפ, בכרית חימום, ואף בקרח, לעיתים כשמדובר על דלקת נקודתית ועקשנית אני ממליץ למטופל על הקזת דם. אך  עיקר הטיפול זה האצבעות שלי:)


האם ייתכנו ריאקציות בעקבות הטיפולים הראשונים?
היות והטיפול נועד לטפל בכאבים ולעורר איזורים חסומים, בעקבות הטיפול יכולה להיות התעוררות של השלוחות העצביות באיזור המטופל , ובעקבות תנ' הדם המחודשת המביאה להוצאת פסולת מן הגוף, עד ניקוז הפסולת, עשויים להיווצר כאבים משתנים ואף תחושת תפיסות, לרוב אם אכן יש ריאקציה היא עשויה להמשך יום עד שלושה ימים, ולאחר מכן הקלה, שעשויה להיות משמעותית. על מנת לפתור כאב לעיתים יש לחדור דרך האיזור הכואב עצמו על מנת להביא למפנה. ישנם בעיות אורטופדיות כגון כתף קפואה, הצורכים מספר טיפולים ממושך, ובטיפולים הראשונים לרוב מלווים בכאבים, אך חל שיפור משמעותי מטיפול לטיפול.


האם הטיפול עצמו טיפול כואב?
העיסוי הרפואי אינו עיסוי מפנק, העיסוי הרפואי נועד לפתור בעיות ועל כן לרוב הוא עיסוי המלווה בכאבים , אך אם זאת מותאם אישית לכל מטופל, העיסוי כמובן משתנה בהתאם לבעיה האורטופדית ואופי המטופל. היות ומרבית בעיותינו נובעות מעולמנו הפנימי, ישנם מקרים רבים שבהם נכון שהעיסוי יהייה עדין יותר ורגוע.

 

מה מספר הטיפולים הרצוי? ומהי תדירות הזמן שיש לשמור בין טיפול לטיפול?
על מנת לטפל בבעיה קיימת מינימום מספר הטיפולים הרצוי היא סידרה של חמישה טיפולים לפחות. אך כמובן זה תלוי בבעיה הקיימת , ישנן בעיות הדורשות פרק זמן ארוך של טיפולים. פעמים רבות הכאב או הבעיה יכולה להפתר תוך טיפול או שתיים, אך עדיין רצוי מאד להמשיך בטיפול על מנת למנוע שהבעיה תחזור על עצמה , ולשחרר את החסימות לחלוטין.
על מנת לשמור על אפקטיביות בין טיפול לטיפול ולייצר זיכרון שריר, לפתיחת הגבלות תנועתיות, ולמנוע מהגוף לחזור למצבו הקודם, יש לשמור על פרק זמן של 4-7 ימים בין טיפול לטיפול עד לפתרון הבעיה.

לרוב אני מצפה לשינוי והקלה לטובה עד הטיפול החמישי או השישי, אם לא חלה הטבה אחרי מספר הטיפולים הזה, אני אבשר למטופל שיכול להיות שהטיפול שלי לא בהכרח הטיפול הנכון עבורו ואמליץ לו לנסות טיפול מסוג שונה כגון דיקור לדוגמה... לשמחתי ב"ה שמצבים כאלו נדירים ולרוב ישנה הקלה ושינוי לטובה כבר בין הטיפול הראשון לשלישי.


מה ההבדל בין העיסוי הרפואי לעיסוי המשולב אותו אני מציע?
גם העיסוי המשולב ניתן להחשיב אותו כעיסוי רפואי , הרי שגם הוא עיסוי המתמקד בלהזרים דם ואנרגיה. ההבדלים העיקריים בינהם , שהעיסוי הרפואי הוא ממוקד באיזורים ספציפיים ובא לפתור בעיה ספציפית שקיימת, ואילו המשולב הטיפול לרוב בכל הגוף או איזורים שלמים, העיסוי המשולב יכול להיות גם עיסוי מפנק. וזהו עיסוי נהדר לתחזוקת הגוף, ומניעה, בעיקר לספורטאים שרוצים להתמיד פעם בשלושה שבועות או חודש בעיסוי.
העיסוי הרפואי הוא עיסוי הדורש סידרת טיפולים והתמדה של פעם בשבוע לפחות בין טיפול לטיפול. אחת הטכניקות בולטות בטיפול הרפואי מלבד הטריגר פוינטס זו טכניקה שנקראת פריקשן, שנועדה לחדש את סיבי השרירים, ועל כן גם יש שימוש מועט בשמנים בעיסוי זה. בעיסוי המשולב אני משתמש בטכניקה הזו פחות, וכולל שימוש בשמנים אתריים.

 

מהו הקו המנחה אותי בטיפול העיסוי הרפואי?
וכפי שכבר נאמר ברובדים העמוקים ביהדות ובתורת הסוד , כי כל מחלה מטרתה לשרת את האדון, לשם יוארו עיניו כי סטה מדרכו, ועליו לשוב לדרך המלך.  כל סטרס מעיד על בחירה מחשבתית לא נכונה בהסתכלות כלפי המציאות, ככל שהסטרס יהייה ממושך יותר ללא כל שינוי מחשבתי והפגתו, יקבל הסטרס ביטוי גשמי , שבסופו יביא לתסמינים ומחלות.
הטיפול הרפואי אינו מבוסס רק על עיסוי בלבד, שכן זהו עיקר הטיפול, אך הנני מייחס חשיבות עצומה להיבט הנפשי , שכן אם אדם יעשה עם עצמו עבודה נפשית ויתקן את נבכי נפשו , אפקטיביות הטיפול תעלה פי כמה וכמה. לכן פעמים רבות הנני משלב שיחה עם המטופל בטרם העיסוי עצמו, וכשיש צורך גם תוך העיסוי עצמו.

זקוק לעיסוי רפואי?
אל תשאר/י עם הכאב שלך
לייעוץ והזמנות התקשר/י:
054-6809944

לחזרה לדף העיסוי הרפואי 

לחץ כאן

למאמרים נוספים 

לחץ כאן

bottom of page