top of page

דלקות

דלקת היא פעולת נגד של מערכת החיסון כנגד פציעות, גירויים מסוימים וכנגד גורמים מזהמים כמו וירוסים, חיידקים או פטריות שפלשו לגוף האדם או לבעל חיים.
מקור המושג דלקת במילה דליקה (בעירה, שריפה). הסיבה לכך היא החום הנוצר במקום הדלקת, ולעתים אף בכל הגוף.
יש סוגים רבים של דלקות בגוף, אנו נתמקד במאמר זה בדלקות שרירים, גידים ומפרקים.
ראשית נבהיר  את המושג "דלקת" בהתייחסותה לשריר!
ישנם שני סוגים של דלקת: האחת היא דלקת זיהומית הנוצרת מזיהום ברקמה פצועה (פצע פתוח) או מווירוס שחדר למערכת החיסון, ונקראת בשפה המקצועית "Infection".
הטיפול בדלקת זיהומית יכלול תרופות נוגדי דלקת (שיינתנו באמצעות מרשם רופא בלבד).
השנייה היא דלקת אינפלמטורית, הנגרמת מעומס חוזר ונשנה על גיד או טראומה (מכה יבשה). דלקת זו נקראת בשפה המקצועית "Inflammation", והיא יכולה להופיע באופן קבוע או חוזר (כרוני) או באופן נקודתי (אקוטי), ולעיתים ניתן לזהותה ע"י סימפטומים של כאב, אודם, חום והגבלת תנועה באזור.
כשאנו עוסקים בפעילות מאומצת באופן קבוע , ומאמצים שרירים ספציפיים בעודף (כגון פעילות בחדר כושר)  או ההפך אנו חסרים בפעילות והנעה של הגוף (ישיבה ארוכה וממושכת מול מחשב באופן יום יומי), או שאנו נוהגים להפעיל את שרירי הגוף שלנו באופן מוטעה (כמו תנוחה לא נכונה בזמן שינה), וכשאנו בסטרס (לחצים, חרדות, דאגות, כעס...). לרוב הגוף יאותת לנו בתחושת כאב קל או בתחושת תפיסות באיזורים ספציפיים, רובנו נתעלם מכך מתוך ניסיוננו כי הכאב יחלוף בנקודת זמן מסויימת, ואכן הכאב חולף כל עוד עדיין מדובר בכאב אקוטי, אך לא בהכרח הבעיה שנוצרה חולפת גם היא.
מערכת העצבים שלנו אוהבת גירויים משתנים. אם ניקח עט ונדקור עצמנו קלות, ונניח את העט באותה תנוחה ועומק למשך מספר דקות , בנקודה מסויימת תחושת המגע של העט תחלוף. הסיבה לכך שיש במערכת העצבים הפריפרית חיישנים שקולטים את הגירויים השונים ומעבירים מידע למערכת העצבים המרכזית (ע"ש, המוח...) ע"י ספייקים (קבוצת תדרים). אם הגירוי לא משתנה, המערכת הפריפרית בנק' מסויימת מתחילה להפחית את שליחת התדרים למוח, עד הפסקתם המוחלטת. יש לכך 2 סיבות:
א. להודיע לנו שישנה בעיה אקוטית ספציפית ושעלינו לשים לב לכך, ולטפל בזאת.
ב. בכל רגע נתון יכולה להווצר בעיה שרירית בגופנו , אם בגלל תנוחה , תנועה לא נכונה, או אפילו מחשבות שלא נכונות לנו. אם הגוף לא ייתן לנו רק מסר זמני רגעי , אנו נתקשה לתפקד ביום יום. לכן הגוף שולח לנו מסר שעלינו להזהר ולשים לב כי יש בעיה , לאחר שהמסר נקלט, הכאב מופחת.
ככל שנקפיד להתעלם מהמסרים הזמניים הללו, ונמשיך כהרגלנו, השרירים יצברו עוד ועוד עומס , מה שיביא לכיווצם לרוב , מתיחה של הגידים, ויגרום לתנועת דם מופחתת לאיזורים ספציפיים, לרוב מדובר במפרקים, שהם הנקודת מפגש של שרירים ליצירת תנועה. לאורך זמן אם מפרק מתפקד, כשאספקת הדם מופחתת לעברו, עשויות להתפתח בעיות כרוניות כגון דלקות. שכן לדם תפקידים רבים , מעבר להזנה של השרירים, הגידים והמפרק בכל אבות המזון  (מינרלים, ויטמינים, חלבונים, שומנים ועוד...), הוא אחראי באספקת חמצן לשרירים, ולאסוף את שיירי הפסולת המצטברות בשרירים ולנקז אותם למחוץ לגוף. בנוסף הדם מעודד את הבורסה (זו קופסית המכילה נוזל סינוביאלי המסכך את הגידים , הרצועות והשרירים במפרק ומאפשר תנועה חלקה יותר במפרק. אפשר לומר שהיא ה – 40WD של הגוף) ומגרה אותה להפריש את הנוזל הסינוביאלי.  אז עכשיו אתם בטח מבינים עד כמה חמור המצב אם אספקת הדם יורדת למפרק. לאורך זמן כשמפרק פועל באספקת דם ירודה גם אם היא פוחתת במעט, החיכוך בין השרירים, הגידים והרצועות, יוצר חום , המעודד תנועה של המערכת החיסונית באיזור, ולאט לאט מתפתחת דלקת , שאם נתעלם גם ממנה , היא עשויה להביא להדבקויות בין הגידים הרצועות והשרירים ולחץ על הבורסה, מה שיתבטא בחוסר יכולת להפעיל את המפרק ובתנועה מוגבלת.
הסיבה שסטרס ולחץ נפשי משפיע על השרירים היא משום שבמהלך חיינו אנו צוברים הרבה עומס על הגוף המושפע מהיחס שלנו להתמודדויות הצצות לנו בחיים, כל השפעה ריגשית או התנהלותית המוציאה אותנו מהמרכז שלנו כגון: פיזור מחשבות, מחשבות יתר, לחץ, חוסר שינה, כעס , עצב, דיכאון, חרדה , עודף התרגשות, תאווה וכו'... מביאים לתנ' דם שונה מהאידיאל שבמהלך הזמן יוצרת מחסומים והתכווצויות של השרירים המונעים תנ' דם תקינה באיזורים מסויימים בגוף. לדוגמה אדם שמאד כועס נוכל לראות כיצד הוא נהייה אדום בפנים, ואילו אדם שמצוי בעצבות כיצד הפנים שלו מקרינות חוסר חיוניות וחיוורון. אם הדם נאגר יותר במקומות ספציפים, זה אומר שיש לי איזורים אחרים שמקבלים פחות אספקת דם. החסימות הללו שנוצרות במהלך הזמן צוברות באיזורים המדוברים פסולת וחומרים המזיקים לנו , כגון אמוניה , פחמן דו חמצני , חנקנים, תאים מתים, ובשלב מסויים הופכות לחריפות יותר ומתבטאות במחלות ובעיות תפקוד של איברים ודלקות וכדומה...

העיסוי הרפואי המשולב משפר את זרימת הדם בגוף, ופותח תקיעות אנרגטית, עוזר בניקוז של הדלקת ובפתיחת הדבקויות אם נוצרו של השרירים, הגידים והרצועות. במצב של דלקת יש צורך בסידרת טיפולים, בהתאם לחומרת הדלקת.

סובל/ת מדלקות?
אל תשאר/י עם הכאב שלך
לייעוץ והזמנות התקשר/י:
054-6809944

לחזרה לדף העיסוי הרפואי 

לחץ כאן

למאמרים נוספים 

לחץ כאן

bottom of page