top of page

פריצת דיסק ובלט צווארי ומותני​

מבנה עמוד השדרה שלנו בנוי מחיבור של חוליה על חוליה כשבין כל 2 חוליות ישנו דיסק שהינו רקמת סחוס עבה, תפקידה להוות בולם זעזועים ולסכך את התנועה המפרקית בין 2 חוליות.
הדיסק בנוי מרצועות טבעתיות, בדיוק כמו טבעות בצל, כשבמרכזן מצוי חומר דמוי ג'לטין המשמש כמו נוזל שמן בבולם זעזועים הידראולי. תפקידו של הדיסק הוא למנוע את שחיקת החוליות, לבלום זעזועים בין חולייתיים ולשפר את גמישות וטווח תנועת חוליות עמוד השדרה.
במצב של בלט דיסק ישנו לחץ בין 2 חוליות הגורם לתזוזת הדיסק הבין חולייתי מעט כלפי חוץ או כשהלחץ בתוך נוזל הדיסק מתעצם ונוצרת בליטה בהיקף הדיסק.
פריצת דיסק זה שלב אחד קדימה בהתפתחות הנזק לדיסק שבו נוצר סדק בדיסק והנוזל שיושב בו פורץ החוצה. הסימפטום הבולט של פריצת דיסק הוא אותו כאב החד והחריף המקרין מהגב התחתון ועד לכף הרגל ואם זו פריצה צווארית אז מהצוואר ועד כף היד. הסיבה לכאב היא שאותו נוזל שפרץ מהדיסק נוגע באחד מהעצבים ויוצר את תחושת הכאב.
בלט ג​ם כן יכול לייצר כאבים הדומים לכאבי פריצת דיסק, ולפעמים אפילו חזקים יותר, אם הדיסק שמעט בולט החוצה, יוצר לחץ על עצב מסויים. לרוב במצב של בלט יש כאבים רק בתנוחות ספציפיות המותאמות לצורה שבה הדיסק בולט החוצה.
הכאבים יכולים להיות מלווים בתחושת נימול, צריבה , חולשה ואפילו במקרים מסויימים ניוון שרירי. הכאב מחמיר בד"כ עם מאמץ, הרמת חפצים כבדים, שיעול ועיטוש.
פריצות הדיסק הנפוצות לרוב הן בגב התחתון מחוליות 3L ועד S1
הבדיקה השכיחה לאבחון פריצת דיסק הינה צילום CT.

הגורמים לפריצת דיסק ובלט:
- הרמת משאות כבדים בצורה שגויה
- תנועה חדה ולא נכונה
- תאונה
- לחץ שרירי (כיווץ של שרירי הגב) היוצר לחץ על החוליות לאורך זמן, ומביא בתהליך איטי למשיכה של הדיסק הבין חולייתי כלפי חוץ.
- כשישנו עומס רב על החוליות , הטבעות ההיקפיות של הדיסק נשחקות והדיסק נחלש עד שנוצר בו בקע ובעקבות כך פריצה.

מניסיוני בטיפול באנשים עם בלטים ופריצות דיסק, אפשר למצוא אנשים רבים שחיים עם פריצות דיסק , ואינם סובלים מכאבים ביום יום. לעומתם ישנם גם מטופלים שהגיעו אליי כשהם סובלים מתסמינים של כאבי פריצה, ככאבים המתחילים מגב תחתון ומתפשטים עד לרגל. כשבדקתי את אותם אנשים מצאתי כי אלו שלא התלוננו על כאבים השרירים באיזור הפריצה היו רפויים. ואילו אלו שהתלוננו על כאבי הבלט או הפריצה לרוב היה להם  לחץ שרירי באיזור וכי שרירי הזוקפים והגב התחתון לעיתים גם שרירי העכוז כגון הגלוטאוס היו מכווצים ונוקשים. היות ופריצה ובלט יוצרים שינוי מבני במעט של החוליות, כל לחץ שרירי יוצר חיכוך בין השרירים , העצבים והחוליה או הדיסק וזה יוצר את הכאבים פעמים רבות, עם אותם תסמינים של פריצת דיסק.
אכן, ישנם מצבים, אמנם שכיחים פחות, בהם פריצת הדיסק גורמת ללחץ ישיר על שורשי העצבים השדרתיים. אך גם תפיסה זו מוחלפת בתפיסה עדכנית יותר המצביעה על כך שהבעיה למעשה נובעת ממתח לאורך כל חוט השדרה. כשחוט השדרה נמתח, נמשכים גם כל העצבים המסתעפים ממנו, ובמקום בו אין לעצב את מרחב התמרון, כמו במצב של פריצת דיסק המצר את התעלה בה עובר העצב, וכך העצב נלכד, ולמעשה נוצר הלחץ על העצב ולא ישירות על ידי הדיסק. עצב הרבה יותר פגיע למשיכה מאשר ללחץ. עצב הנתון לעומס משיכה של קילוגרם בודד יינזק באופן משמעותי מאשר 30 קילוגרם של לחץ ישיר. העצב בנוי לעמוד תחת לחץ הרבה יותר מאשר משיכה.
 

האם כדאי לנוח במצב של פריצה ובלט?
בעבר התפיסה הייתה שעדיף לנוח, ולא להתאמץ.  אך לאחרונה מחקרים מראים  שדווקא פעילות גופנית והנעה של הגוף עוזרות יותר להתמודד עם הכאבים, מאשר מנוחה.מה שגם השארת הגוף מצב סטטי משאירה את הבעיה במצב סטטי. הנעה של הגוף עוזרת בהנעת דם , סיכוך של האיזור הכואב, הנעה של העצב הלכוד בין השריר לחוליה , ולעיתים פעילות מתונה עוזרת גם להרפות את השרירים על אף שמאמצים אותם.
אנשים רבים היום הסובלים מכאבי פריצה מצאו כי פילאטיס ויוגה מאד עוזרים להם לשיכוך הכאבים, שכן מתיחות עוזרות להוריד ולהפחית את הלחץ השרירי על החוליות.
לכן במצב של כאב אקוטי מומלץ מאד לעשות מתיחות ושחיה.

העיסוי השיקומי המשולב עוזר להפחית את הלחץ השרירי באיזור , מאפשר לעצב הלכוד לנוע בצורה חופשית יותר, ויוצר הנעת דם משופרת  המזינה את שרירי מפרקי החוליות ועוזרת להם לנוע בצורה חופשית יותר.
ובכך בסידרת טיפולים ניתן להקל בצורה משמעותית על כאבי גב תחתון וצוואר הנובעים מבלט או פריצת דיסק.

סובל/ת מכאבים הנובעים מבלטים ופריצת דיסק?
אל תשאר/י עם הכאב שלך
לייעוץ והזמנות התקשר/י:
054-6809944

לחזרה לדף העיסוי הרפואי 

לחץ כאן

למאמרים נוספים 

לחץ כאן

bottom of page