top of page

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה זהו  מונח המתייחס לקבוצת תסמינים המתרחשים יחדיו. זוהי הפרעה הגורמת לכאבים בנקודות שונות בגוף המלווים בעייפות, מצבי רוח ובעיות נוספות. יש הטוענים כי הפרעה זו משפיעה על מערכת העצבים ההיקפית המעבירה מידע תחושתי מוגבר למערכת העצבים המרכזית , מה שמביא לתחושת כאב מוגזמת שששוב מקורה בהעברה העצבית מהפריפריה אל המוח. במילים אחרות, הכאב בא לידי ביטוי לאחר שהמערכת התחושתית שלחה למוח סיגנל "שגוי" המצביע על כאב.
פיברומיאלגיה היא תסמונת מבלבלת במיוחד, ולעיתים קרובות לא מאובחנת בשל העובדה שהתסמינים שלה יכולים להופיע גם במצבים רפואיים אחרים.

התסמינים העיקריים של פיברומיאלגיה הם:
- ראומטיזם של השרירים - כאב מפושט (שרירים ומפרקים בכל הגוף, כאבי צוואר ושכמות, לסתות ושיניים, כאבים בחזה). הכאב יכול להתחיל במקום אחד ולהתפשט למקומות אחרים. הוא יכול לנוע ממקום למקום,  הוא מתואר כ"שורף", "בוער", "צורב" או "מכרסם". הכאב מוחמר בתקופות דחק (סטרס), שינויי מזג אוויר ומאמץ גופני.
- תשישות קשה, תחושת תשישות כרונית מהסוג שמורגש בזמן שפעת או חוסר שינה.

תסמינים נוספים הם:
- הפרעות בשינה (חוסר שינה, הפסקת נשימה, התכווצויות שרירים, תסמונת "רגל חסרת מנוח").
- כאבי ראש וקרקפת מכל הסוגים האפשריים ללא דלקת.
- תחושת נוקשות בכל הגוף (בעיקר בבוקר).
- הפרעות בתפקוד מערכת העיכול ("תסמונת המעי הרגיז", כאבי בטן, צרבת, גזים)
- כאבי מחזור ותסמיני "התסמונת הקדם ווסתית" 
- סחרחורות (תחושה של נפילה ללא יכולת ללכת או בקימה מהמיטה).
- נימול בידיים וברגליים, בראש ובפנים.
- דופק מהיר.
- קשיי ריכוז וזיכרון.
- חרדות, מתח ודיכאון.
- מתן שתן תכוף.

אחד המאפיינים האבחנתיים העיקריים של פיברומיאלגיה הוא נוכחותן של 18 נקודות כאב. אלה נקודות ספציפיות שלחיצה עליהן גורמת להגברת הכאב, ובזכותן ניתן להגיע לאבחנה של פיברומיאלגיה.
הקריטריון לאבחנת המחלה הוא הימצאות לפחות 11 נקודות מתוך 18 הנקודות המוכרות, ובזכותו ניתן להגיע לאבחנה בצורה טובה ומדויקת. בגלל שהתלונות של חולי פיברומיאלגיה כל כך כלליות, ולעיתים קרובות מזכירות הפרעות רפואיות אחרות, רבים הם החולים המתנסים בהערכות מורכבות, חוזרות ונשנות, לפני שהם מאובחנים כחולי פיברומיאלגיה. לא כל הרופאים למדו לזהות את התסמונת, לכן יש צורך להבדק אצל ראומטולוג או רופא אחר אשר מכיר את דרכי האבחון של הפיברומיאלגיה .

הסיבה להתפרצות התסמונת הזו לא ברורה, אך כיום כבר יודעים לייחס קשר ישיר בין העולם הנפשי לפיזי ולהצביע על כך שבעיות רבות המתרחשות בגופנו קשורות לסטרס ממושך וללחץ נפשי . גם הפיברומיאלגיה כמו כל שאר התסמינים שלא ידועה סיבת התפרצותם מיוחסת לעניין זה.
בראייה האלטרנטיבית מייחסים חשיבות גדולה לעולם הנפשי שכן כל השפעה ריגשית או התנהלותית המוציאה אותנו מהמרכז שלנו כגון: פיזור מחשבות, מחשבות יתר, לחץ, חוסר שינה, כעס , עצב, דיכאון, חרדה , עודף התרגשות, וכו'... מביאים לשינוי בתנ' האנרגטית המחזורית בגוף, היוצרת תנ' דם שונה מהאידיאל שבמהלך הזמן יוצרת מחסומים ויוצרת בעיות רבות. 


במסגרת הטיפולים שלי מצאתי שהמכנה המשותף בקרב המטופלים שאובחנו כבעלי תסמונת הפיברומיאלגיה , שיש להם נטיה לפרפקציוניזם, או אובססיה לעניין מסויים לדוגמה ניקיון, לעיתים גם חוסר אהבה עצמית שמביא לחוסר ביטחון ומחשבות טורדניות. הסיבה לכך נעוצה בכך שאנשים אלו גם כשהם במצב מנוחה פיזית, נפשית הם לא, ולכן מערכת העצבית שלהם גם במצב מנוחה היא לא רפויה אלה דרוכה, מה שמייצר נוקשות שרירית ולאורך זמן התשה של המערכת העצבית עד כדי שיבוש שלה.

העיסוי הרפואי בפיברומיאלגיה משולב בשיחות תוך כדי הטיפול ועצות כיצד להתנהל ביום יום בצורה טובה יותר על מנת להצליח להביא לריפיון עצבי, כבר באופן ההסתכלות שלנו על החיים.
העיסוי כמו כן נועד לשפר את התנועה האנרגטית ובכך גם לפתוח חסימות וליצור תנ' דם טובה יותר בגוף. העיסוי הרפואי משלב טיפול בשמן אורז טהור טבעי המכיל ויטמין E  שיש בו מאפיינים המגינים על בריאותה ותפקודה של מערכת העצבים ומרגיעים אותה, ומכיל רכיבים נוספים העוזרים להרגיע ולרכך את השרירים.
בכך העיסוי הרפואי המשולב כלי נהדר כדי לעזור ולהקל על כאבי פיברומיאלגיה.

הזמינו עכשיו עיסוי לפיברומיאלגיה.

סובל/ת מפיברומיאלגיה?
אל תשאר/י עם הכאב שלך
לייעוץ והזמנות התקשר/י:
054-6809944

לחזרה לדף העיסוי הרפואי 

לחץ כאן

למאמרים נוספים 

לחץ כאן

bottom of page