top of page

תעלה קרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית ה​יא אחת הבעיות הנפוצות ביותר של מערכת העצבים ההיקפית.
תסמונת זו הינה שכיחה ומאופיינת בלחץ על העצב המדיאני בכף היד.
התעלה הקרפלית היא המעבר הסיבי-גרמי בצד כף היד של פרק כף היד המחבר בין הזרוע לבין התא האמצעי של המישור העמוק של כף היד.
התעלה בנויה מעצמות שורש כף היד, מגידי השרירים הגורמים לכיווץ באצבעות, ומהעצב המדיאני העובר דרכה, ותחומה על ידי רצועה קשה (Transverse carpal ligament) שלא מאפשרת התרחבות של התעלה.
תסמונת תעלת כף היד מתבטאת בפגיעה בעצב המדיאני. פגיעה זו נגרמת כתוצאה מלחץ על העצב העובר בתעלה הקרפלית בשורש כף היד. התסמונת נגרמת כאשר נוצר לחץ בתעלה וירידה בזרימת הדם לעצב.

הסיבות להיצרות התעלה:
שבר או פריקה בשורש כף היד, בצקת נוזלים, דלקת של הגידים, דלקת פרקים, סכרת, תת תפקוד בלוטת התריס, היריון, גידול בתוך התעלה. למרות כל גורמי הסיכון הנ"ל, ברוב המקרים, הגורם לתסמונת אינו ידוע.


הסימפטומים הנלווים לתסמונת:
- תרדמת (נימול) באצבעות - איבוד תחושה בחלקים מכף היד, בייחוד באצבעות אגודל אצבע ואמה , לעיתים גם הקמיצה, ובשורש כף היד. במקרים קשים, מתחילים להופיע פצעים ביד או אפילו סימני כווייה. לעתים, ניתן להבחין גם בדלדול שרירים בכף היד.
- עקצוצים מסוימים עקב חסימה של דחפים עצביים העוברים דרך העצב אל המוח. תחושה זו גוברת בלילה.
- חולשה בשרירי כרית אגודל.


התלונות מתגברות בלילה אך יכולות להופיע גם במועדים אחרים כגון: בזמן נהיגה, שינה, קריאת עיתון. החולים שמים לב בתחילה כי יש חולשה בידתם ואחיזתם רפוייה יותר, לעיתים יכול להתבטא בשמיטת חפצים מהיד. במקרים הקשים יכול להגיע למצב של אבדן תחושה מלא.
תסמונת התעלה הקרפלית מופיעה בשכיחות גבוהה יותר אצל אנשים המבצעים עבודה נשנית ומאומצת בידיהם. ‏תסמונת התעלה הקרפלית עלולה להופיע בעקבות פציעות בפרק היד.‏ והיא שכיחה פי 2 בנשים. מחקרים אף מראים כי קיים קשר בין שינויים הורמונליים לבין הופעת התופעה, ואכן פעמים רבות התופעה  מופיעה אצל נשים בזמן הריון או לאחר לידה.

אבחנה של התסמונת נעשה לרוב ע"י בדיקת הולכה עצבית: EMG / NCV​

לעיתים הלחץ על העצב המדיאני אינו קשור לתעלה , אך הסימפטומים דומים. לעיתים קרובות קיים קשר בין השלוחה העצבית היוצאת מחוליה T1 לבין הנימול בכפות הידיים. גיד או שריר שלוחץ על העצב המדיאני עוד בטרם הגיע לתעלה גורם לחוסר זרימת דם תקינה ולכל הסימפטומים הנ"ל.

לכן העיסוי הרפואי השיקומי בטיפול בתסמונת התעלה הקרפלית מתמקד בטיפול מהעורף צמוד לעמוד השדרה ועד כף היד  והאצבעות, ויוצר הזרמה מחודשת של דם, משחרר לחץ של גיד או שריר על העצב, ועוזר להקל בלחץ של הרצועה הקרפלית כלפי העצב.
הטיפול דורש סבלנות וסדרה של טיפולים עד שיפור ניכר במצב. אך אם זאת חשוב לציין שלא מעט פעמים מגיעים אליי לקליניקה כאלו שאובחנו הסובלים מתסמונת התעלה, בעקבות התחושות המציקות בכף היד, אבל אחרי בדיקה התברר שמדובר בשריר מכווץ שלחץ על עצב ועורר את הבעיה, שחרור השריר מן הסתם פתר את הכאב והזרמים לכף היד.

התעלה הקוביטלית – תעלת המרפק-
בדומה לתעלה הקרפלית, במרפק יש לנו תעלה נוספת , הנקראת "התעלה הקוביטלית", בתעלה זו עובר העצב האולנרי המעצבב את אצבעות 4 ו-5 (קמיצה וזרת).
תסמונת תעלת המרפק הינה מצב בו מעורב העצב האולנרי כאשר הוא עובר דרך המרפק.התלונות דומות לאלה כאשר אתה פוגע עם הצד הפנימי של המרפק וחש זרם מכאיב לאורך האמה עד לאצבעות.החבלה באזור הינה למעשה חבלה בעצב שעובר בתוך תעלה הקרויה תעלת המרפק (cubitus בלטינית פירושו מרפק). לעיתים האזור מגורה ע”י חבלות חוזרות ונשנות במקום (כמו אצל מלטשי יהלומים) ואז המצב קרוי תסמונת תעלת המרפק.
 

הסימפטומים:
- כאב בצד הפנימי של המרפק
- כאב בצד הפנימי של כף היד
- חולשה באצבעות 4,5


אבחנה של התסמונת נעשה לרוב ע"י בדיקת הולכה עצבית: EMG / NCV


הטיפול-
בשלבים הראשונים רוב הסיכויים שהתסמונת תעלם עם הפסקת הפעילות שמגרה את העצב, רצוי לשלב זאת עם עיסוי שיקומי. העיסוי השיקומי יוצר הזרמה מחודשת של דם, משחרר לחץ של גיד או שריר על העצב, ועוזר להקל בלחץ של התעלה כלפי העצב.

סובל/ת מתסמונת
התעלה הקרפלית?
אל תשאר/י עם הכאב שלך
לייעוץ והזמנות התקשר/י:
054-6809944

לחזרה לדף העיסוי הרפואי 

לחץ כאן

למאמרים נוספים 

לחץ כאן

bottom of page